تبلیغات
Onevp.ir - یک نقطه گریز - ویلیام لی برون جنی

ویلیام لی برون جنی

1392/12/14
11:49
پوریا مژده

تولد : ۲۵ سپتامبر ۱۸۳۲
مرگ: ۱۴ ژوئن ۱۹۰۷
او معماری امریکایی بود که به عنوان پدر آسمانخراشهای آمریکا شناخته شده
او در ماساچوست بدنیا آمد. خانواده او از نامداران دارای اعتبار پروتستانی اصلا انگلیسی بودند . پدربزرگش کاپیتان کشتی بود که فرصت سفرهای زیادی را در جوانی برای جنی ایجاد نمود. جنی در ابتدا تحصیلات رسمی خود راسال۱۸۵۳ در مدرسه علمی لاوارنس ( Lawrence ) در هاروارد آغاز نمود اما بعدها به پاریس رفت و تحصیلات خود را در دانشگاه هنر و صنعت فرانسه ادامه داد.در سال ۱۸۵۶ فارغ التحصیل شد . یکسال بعد همکلاسی او گوستاو ایفل (طراح برج ایفل) از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد.
o او مدتی بعد بع امریکا بازگشت و به عنوان مهندس در جنگ مدنی سال ۱۸۶۱ ، به ارتش پیوست .در ارتش او به طراحی برج و بارو و سنگر برای ژنرالهایی به نام شرمن و گرنت پرداخت.
با پایان یافتن جنگ جنی به شیکاگو رفت (ایلینویز) و کار دفتر معماری خود را آغاز نمود و اساس اصلی خود را بر طراحی ساختمانهای شهری و تجاری گذاشت.
در اواخر دهه ۱۸۷۰، او به طور هفتگی برای تدریس در یک برنامه معماری در دانشگاه میشیگان به میشیگان سفر مینمود.در سالهای بعدی سردستگان مکتب شیکاگو چون سالیوان ، برنهم، هولابرد و روچه دوران شاگردی خود را در دفتر جنی گذراندند.

در می ۱۸۶۷ جنی با الیزابت لیز ازدواج نمود و ثمر آن ازدواج دو فرزند با نامهای مکس و فرانسیس بود.
جنی در سال ۱۸۷۲به عنوان مشارکت کننده در موسسه امریکایی معماران انتخاب گشت . او در سال ۱۸۸۵ به تدریج هویت خود را از دست داد و به فردی لا ابالی تبدیل گشت.
جنی در ۱۴ ژوئن ۱۹۰۷در لس آنجلس در گذشت پس از مرگ خاکسترش را برروی سنگ قبر همسرش پاشیدند(طبق وصیتش) و خودش مقبره ای ندارد (قبر همسرش در قبرستان گریس لند شیکاگو است).
در سال ۱۹۹۸ جنی به عنوان ۸۹ فرد از کتاب ۱۰۰۰ سال ۱۰۰۰انسان رده بندی شد.
ظهور آسمان خراشهای اسکلت فلزی
جنی بهترین شهرت خود را برای طراحی ساختمان ۱۰ طبقه بیمه شیکاگو داراست. این ساختمان اولین ساختمان اسکلت تمام فلزی بود و به عنوان اولین آسمان خراش امریکایی شناخته میشود.این ساختمان از سال ۱۸۸۴ تا ۱۸۸۵ساخته شد و در سال ۱۸۹۱ گسترش پیدا کرد و مقداری وسیع تر گشت. و نهایتا در سال ۱۹۳۱ خراب شد.
جنی در طراحی های خویش از ستونهای فلزی و میله های فلزی به جای سنگ و آجر استفاده می نمود و آنها را در جهت تکیه گاه قرار دادن برای طبقات بالای ساختمان بکار میگرفت.
وزن فولاد استفاده شده جهت ساخت اسکلت ساختمان بیمه تنها ۳/۱وزن یک ساختمان ۱۰ طبقه با مصالح بنایی سنگین بود.
با استفاده از این شیوه وزن ساختمان بشدت کاهش یافت بنابراین این نوع سازه برای ساختمانهای بلند و عظیم مناسب بود و امکان ساخت آنها را فراهم میساخت.
جنی مدتی بعد خودش موضوع و در اصل مشکل آتش سوزی را در ساختمان های بلند با استفاده و بکارگیری مصالح بنایی ، آهن و سفالینه در کف ها و تیغه ها ،حل نمود.او همچنین این سیستم و شیوه ساخت رت در ساختمان دوم لیتر( leiter ) به نمایش گذاشت که در شیکاگو بین سالهای ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۱ ساخته شد.

وبلاگی ساده برای دانشجویان معماری
.
بدون شک در دنیای امروز یکی از تاثیرگذارترین بخش های آموزشی،در فضاهای مجازی صورت می گیرد.در شرایطی که جست و جوی مطالب به شیوه های سنتی در دنیای مدرن امروز تا حدی اجتناب ناپذیر می نماید ،اما نمی توان نقش پررنگ محیط های مجازی را نادیده گرفت.شاید امروزه یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در گسترش دانش و ارتباطات دراین گونه فضاها،امکان به اشتراک گذاشتن نظرات و دیدگاه های انسان امروزی است.
متاسفانه آنچه در دنیای مجازی امروز شاهد آن هستیم،گسترش و انتشار موضوعات بدون در نظر گرفتن نیازهای خاص زمان است.اطلاعاتی فاقد طبقه بندی که به علت عدم درک درست از نیازاقشار مختلف ،صرفا به اشتراک گذارده می شوند و این گونه محیط ها ازآنجا که برنامه ی هدف داری بر روح موضوعاتشان حاکم نیست ،اغلب پس از مدتی بدون کارآیی و نتیجه ای تاثیرگذار عمرشان به پایان می رسد.
آنچه پرواضح است فقروبلاگ های علمی در حوزه های تخصصی دانش امروزیست.محیط هایی که اساس آن ها برپایه ی برنامه ای جامع و تاثیرگذار شکل گرفته باشد.
'یک نقطه گریز'' با رویکردی آگاهانه در جهت پیشرفت دانش و به اشتراک گذاری آن در حوزه ی تخصصی معماری ایجاد گردیده است.فضایی که مرزهای آن تمامی علاقه مندان به معماری را گرد هم می آورد و در قالب فضایی علمی، پیرامون مسائل مرتبط با معماری به گفت و گو می نشیند.
آدرس اصلی سایت www.onevp.ir
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به Onevp.ir - یک نقطه گریز است. || طراح قالب avazak.ir