تبلیغات
Onevp.ir - یک نقطه گریز - بر مزار لوکور کبیر

بر مزار لوکور کبیر

1392/03/28
08:05
پوریا مژدهیکی از بزرگترین آرزوهایم این است که به فرانسه بروم، از درب های فرودگاه «دو گل» پاریس خارج شوم و فریاد بزنم taxi و این را طوری بگویم که فکر کنند از "بروکلین نیویورک" آمده ام نه از تاق های «طاقبستان» کرمانشاه، بعد به تاکسی بگویم مستقیم برو به شمال غرب به «پواسی»، به حومه ی پواسی.
در حومه، با کلاه لبه دار قهوه ای، پیراهن کرم و دستمال گردن و کت چهار خانه ام مانند یک اروپایی اصیل همراه راننده تاکسی که با دستمال جیبی عرق دور گردنش را خشک میکند، مانند «بازرس» و «دودو» از مردم آدرس ویلای سفید رنگی را بپرسیم که ثبت اداره میراث فرهنگی پاریس و حومه شده و روی ستون های آن؛ هر ۲۵ عدد ستون آن، با شابلون و اسپری سیاه نوشته اند: «نصب هر گونه اعلامیه پیگرد قانونی دارد»
آنها هم آدرس ویلایی را می دهند که در زمان جنگ ــ آنها وقتی می گویند جنگ منظورشان جنگ بزرگ است؛ جنگ دوم جهانی ــ اصطبل اسب بوده.
دور نمای ویلا مانند «پارتنون» است که دانشجویان دانشگاه «آزاد مسیحی واحد مارسی» با تخته شاسی دور آن جمع اند؛ دختران و پسرانی با نشاط که برای تفریحی جنسی و احتمالا کروکی زدن به همراه اساتیدشان به اینجا آمده اند.
ایده پارتنون را که در کتابی خوانده بودم به «دودو» می گویم خوشش می آید، می گوید: "راه رسیدن به سخن دو پهلو پس راندن استعاره نیست بلکه باید سخن دو پهلوی پس رانده شده در استعاره را پیدا کرد و برای رسیدن به نوع دیگری از معماری نباید معماری کلاسیک را پس راند بلکه در واقع با گشودن جراحانه کلایسک و مدرن می شود آنچه سرکوب شده را دریافت"
لحظه ای در چشمان جدی شده راننده تاکسی می نگرم و می پرسم «ژاک دریدا» خوانده ای؟ نگاهی بلاهت وار به من می کند و می فهماند که از فلسفه به غایت جلبکی می داند.
به ویلا که می رسیم؛ به آن نقطه عطف معماران، دکمه کتم را می بندم، با دست چپ کلاه را از سر بر می دارم و با حرکتی سریع و مکانیکی به زیر بقل دست راستم می گذارم، راست و خبردار می ایستم، به افق بالای دیوار های ویلا می نگرم، به متنی که سال ها در قلبم پرورانده ام فکر می کنم و در میان نگاه های کنجکاو آن همه دانشجوی شاسی به دست ورودی نیم سال اول 2012 ــ 2013 بلند و قراء از قلب فریاد بر میاورم:

"لوکور آسوده بخواب که ما دانشجویان کاردانی انتخاب هفت تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد کوه قاف بیداریم."


رضا ظهرابی

منبع:www.naghshe-memar.mihanblog.com
موضوع: عمومی،
وبلاگی ساده برای دانشجویان معماری
.
بدون شک در دنیای امروز یکی از تاثیرگذارترین بخش های آموزشی،در فضاهای مجازی صورت می گیرد.در شرایطی که جست و جوی مطالب به شیوه های سنتی در دنیای مدرن امروز تا حدی اجتناب ناپذیر می نماید ،اما نمی توان نقش پررنگ محیط های مجازی را نادیده گرفت.شاید امروزه یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در گسترش دانش و ارتباطات دراین گونه فضاها،امکان به اشتراک گذاشتن نظرات و دیدگاه های انسان امروزی است.
متاسفانه آنچه در دنیای مجازی امروز شاهد آن هستیم،گسترش و انتشار موضوعات بدون در نظر گرفتن نیازهای خاص زمان است.اطلاعاتی فاقد طبقه بندی که به علت عدم درک درست از نیازاقشار مختلف ،صرفا به اشتراک گذارده می شوند و این گونه محیط ها ازآنجا که برنامه ی هدف داری بر روح موضوعاتشان حاکم نیست ،اغلب پس از مدتی بدون کارآیی و نتیجه ای تاثیرگذار عمرشان به پایان می رسد.
آنچه پرواضح است فقروبلاگ های علمی در حوزه های تخصصی دانش امروزیست.محیط هایی که اساس آن ها برپایه ی برنامه ای جامع و تاثیرگذار شکل گرفته باشد.
'یک نقطه گریز'' با رویکردی آگاهانه در جهت پیشرفت دانش و به اشتراک گذاری آن در حوزه ی تخصصی معماری ایجاد گردیده است.فضایی که مرزهای آن تمامی علاقه مندان به معماری را گرد هم می آورد و در قالب فضایی علمی، پیرامون مسائل مرتبط با معماری به گفت و گو می نشیند.
آدرس اصلی سایت www.onevp.ir
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به Onevp.ir - یک نقطه گریز است. || طراح قالب avazak.ir