تبلیغات
Onevp.ir - یک نقطه گریز - فراخوان همکاری در شماره پاییز مجله "نقش معمار" با موضوع VACS

فراخوان همکاری در شماره پاییز مجله "نقش معمار" با موضوع VACS

1392/01/23
17:27
پوریا مژده


ظرفیت بسیار محدود و اولویت ثبت نام و تایید با افرادی است که در پیج و گروه نقش معمار فعالیت دارند


این شماره با هدف توجه به معماران و ایجاد فرصت برای حضور آن ها در مباحث حرفه ای برنامه ریزی شده است.

افرادی که در پیج   و  گروه نقش معمار فعال بوده اند نیاز به ارسال رزومه ندارند.

*در این شماره هر گروه شامل 4 عضو می باشد: 1-معمار حرفه ای، 2-کارفرمای یکی از پروژه های معمار حرفه ای به انتخاب شخص معمار حرفه ای گروه، 3-دو معمار کارآموز (درحال تحصیل و یا فارغ التحصیل)

*با حضور اعضای گروه 4 نفره گفتگویی مابین "معمارحرفه ای و کارفرمای منتخب ایشان" و با محوریت موضوع ذکر شده برگزار می گردد. دو معمارکارآموز وظیفه مشخص نمودن عنوان دقیق گفتگو(با مشورت معمارحرفه ای گروه)، هماهنگی زمان جلسه، برگزاری جلسه گفتگو و ضبط و تهیه چند عکس از جلسه گفتگو (باید هر 4 عضو در تصاویر باشند) را به عهده دارند

*در زمان گفتگوی "معمارحرفه ای و کارفرمای منتخب ایشان " و با مشورت قبلی با معمار حرفه ای گروه، دو معمارکارآموز می توانند هر کدام، یک سوال از کارفرما و یک سوال از معمارحرفه ای گروه را مطرح کنند. این بخش با هدف ورود این عزیزان به فضای نقد و بحث معماری و زیر نظر و تایید معمار حرفه ای گروه صورت می گیرد. لازم به ذکر است این سوالات باید کوتاه و در پایان گفتگوی "معمارحرفه ای و کارفرمای منتخب " صورت پذیرد تا پیوستگی مباحث گفتگو را از بین نبرد...


*با توجه به این که برای هر گروه 2 صفحه از فضای نشریه اختصاص داده شده است، لذا باید معماران کارآموز از پیش به هردو طرف گفتگو یادآوری کرده باشند که کل زمان گفتگو با احتساب سوالات خود کارآموزان حداکثر یک ساعت می باشد.
*لازم به ذکر است تمامی موارد در هر مرحله باید به تایید مدیریت نقش معمار برسد.

*لازم به ذکر است توضیحات ارائه شده تنها کلیاتی برای آشنایی بیشتر با موضوع این شماره می باشد ، در هر گروه معماران کارآموز باید با محوریت موضوع اصلی(وَکس) و با مشورت با معمار حرفه ای گروه خود، عنوان گفتگوی جلسه را در قالب یک صورت مسئله دقیق تر، مشخص نموده و برای تایید به ایمیل نقش معمار ارسال نمایند.

*برای هر گروه دو صفحه در نظر گرفته خواهد شد. ابعاد دو صفحه مجموعاً 46 در 32 سانتیمتر می باشد که 35درصد این فضا به تصویری از پروژه معمارحرفه ای و عکسی از جلسه گفتگو، و 65درصد آن به متن گفتگو و B nazanin سوالات کارآموزان اختصاص می یابد. اندازه فونت بکار رفته در صفحات مجله 10.5 و نوع فونت
می باشد.
مهلت ارسال درخواست: تا 30فروردین
قابل توجه معماران کارآموز از آنجاییکه برای هر شماره برنامه ریزی های دقیقی صورت می گیرد لذا در صورتی که به تشخیص معمار مورد نظر و یا نقش معمار، معمارکارآموز به تعهدات زمان بندی شده خود به درستی عمل نکرده باشد از انجام این پروژه منع شده و فرد دیگری توسط نقش معمار جایگزین می گردد. لازم به ذکر است در اینصورت هرگونه همکاری با فرد حذف شده از سوی نقش معمار در آینده نیز به حالت تعلیق خواهد ماند!

*جایگزینی فرد دیگری توسط معماران کارآموز، در پروسه انجام پروژه، امکان پذیر نیست.

*توجه داشته باشید که ابتدا باید درخواست خود را ارائه داده و پس از تایید نهایی مراحل بعدی را طی نمایید.
روند درخواست و انجام پروژه:
1-ارسال درخواست:
معماران کارآموز باید موارد ذیل را برای درخواست همکاری خود به صورت گروه 2 نفره ارائه دهند:

* مشخصات کامل فردی: نام و نام خانوادگی به فارسی و انگلیسی (انگلیسی منطبق با گذرنامه خود در صورت داشتن) – سن – شماره تلفن همراه – شماره تلفن ثابت – آدرس دقیق پستی همراه با کدپستی– آدرس ایمیل شخصی– آخرین مدرک تحصیلی – شغل – نام محل کار و یا تحصیل

**نام سه معمارحرفه ای مورد نظر خود به ترتیب اولویت(معمارحرفه ای پیشنهادی باید به تایید نقش معمار برسد. در صورت عدم تایید هریک از گزینه های پیشنهادی از طریق ایمیل به شما اعلام می گردد)

***ارسال رزومه(نمونه کار طراحی شده دانشگاهی و یا حرفه ای کارآموزان،تصاویر مربوط به کارگاه ها، سمینارها، تقدیرنامه ها، مقالات یا آثار منتشر شده در صورت وجود)

***افرادی که در پیج و گروه نقش معمار فعال بوده اند نیاز به ارسال رزومه ندارند
2-دریافت تاییدیه از طریق ایمیل نشریه در صورت موافقت با سوابق و همچنین خالی بودن ظرفیت معماران حرفه ای پیشنهادی
3-تعیین موضوع دقیق گفتگو و مصاحبه با مشاوره معمار مورد نظر خود و اعلام آن به نقش معمار برای تایید و یا اصلاحات احتمالی: تا 20اردیبهشت92
4-تنظیم و هماهنگی تاریخ جلسه "گفتگوی معمار و کارفرما"، برگزاری، ضبط و انجام عکاسی از جلسه گفتگو(از چند زاویه که هر 4 نفرِ گروه در تصاویر باشند) و تحویل مدارک(صدای ضبط شده جلسه و تصاویر عکاسی شده) به دفتر نشریه نقش معمار و دریافت رسیدتحویل مدارک: تا 10 خرداد92
5-پیاده نمودن جمله به جمله متن گفتگو و تبدیل آن از حالت محاوره ای به نوشتاری، بازخوانی توسط معمار حرفه ای گروه و تحویل آن به دفتر نشریه نقش معمار: 30 خرداد92

ایمیل این ویژه نامه: ar.mag.vacs@gmail.com

توضیح پیرامون موضوع این شماره:
VACS; Visionary Architect, Client, Student
با قدری احتیاط می توان گفت موضوع "کارفرما" همیشه یکی از موضوعات مورد دغدغه طراحان بوده است. زمانی که فردی(کارفرما) تصمیم به انجام کاری می گیرد سعی دارد تا آن کار به بهترین نحو و اغلب سودآورترین حالت! انجام پذیرد. یکی از تقاطع های طراح و کارفرما همین موضوع سودمندی است. (اینکه سودمندی یعنی چه خود جای بحثی مفصل دارد!) یک اثر معماری محصول کار یک معمار است اما از سویی دیگر هم محصول تلاش، فکر و سرمایه کارفرما است که به اثر معمار تبدیل شده است. کارفرما از ساخت بنا و ساختمان خود به دنبال اهداف و برنامه های خود است و طراح و معمار هم به دنبال اهداف خود. کارفرما در فکرِ چیز دیگری ا ست و طراح هم همین طور...کارفرما از آنجاییکه درصدد است محصول تلاش و فکر و سرمایه چندین ساله خود را توسط متخصصی (غیرمالک) از مرحله ای که هست به مرحله ای بهتر برای خود ارتقا دهد( اینکه بهتر یعنی چه؟! خود جای بحث مفصلی دارد) گاهی خود را ملزم می داند تا برای حفاظت و کنترل سرنوشت سرمایه اش قدری هوشیارترو شکاک تر و دقیق تر مراقب طراح و کاربلد کار خود باشد. زمانی که کارفرما ماهیتی "دولتی و نماینده" را به خود می گیرد هم معادلات مربوط به آن کاملا تغییر می کند چون در این حالت سیاست و بی شمارعوامل زیرمجموعه سیاست در افکار کارفرما نقش آفرینی می کنند و در این حالت موضوع دچار پیچیدگی های مربوط به خود می گردد. از سویی دیگر طراح و متخصص کار، فرض محال که سوگندی در حضور خود یاد کرده باشد مبنی بر این که به ارزش ها نیز توجه داشته باشد! (اینکه ارزش ها چیست و یعنی چه؟! خود جای بحث مفصلی را دارد)؛ مؤلفه های بسیاری که هر کدام رول حائز اهمیت خود را دارند و در زمان ها و مکان ها و موقعیت ها و فرصت های مختلف اولویت هایشان جابجا می شود. از سویی دیگر خواسته های شخصی طراح، رسالت و اهداف طراح به عنوان فردی که به دنبال یافتن جایگاهی مطلوب خود و مورد توجه همکاران و جامعه است تا حس خوبی از مفید بودن و خوشنام بودن و آثاری غرورآمیز و تاثیرگذار بر جامعه و جریان سازی و کاری متفاوت کردن و معروفیت و خدمت به جامعه و...که همگی لااقل انگیزه هایی هستند برای کاری جدی...حال موضوع مورد بحث این شماره کارفرما و طراح است و دیالوگی که در قالب یک جلسه گفتگو بین "معمار حرفه ای و کارفرمای یکی از پروژه هایش" صورت می گیرد.

ایمیل این ویژه نامه: ar.mag.vacs@gmail.com


معماران پیشنهادی: (گزینه های دیگری هم از طرف شما می تواند پیشنهاد گردد)


فرشید موسوی(هاروارد)

نسرین سراجی(پاریس و وین)

نادر تهرانی(دانشگاه ام-آی-تی)

هادی تهرانی

هما فرجادی(دانشگاه پنسیلوانیا)

مهرداد حدیقی(دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا)

مهرداد یزدانی( لوس آنجلس)

نشید نبیان (هاروارد)

بهرام شیردل

فرزاد دلیری

کاترین اسپریدونوف

شامیل محمدزاده

افشین فرزین

رهام مقصودلو

عباس ریاحی فرد

فرشاد مهدی زاده

سیدرضا هاشمی

محمد محمدزاده

علیرضا مشهدی میرزا

آرش نصیری

انسیه خمسه

شیوا آراسته

حبیبه مجدآبادی

رضا نجفیان

سام طهرانچی


علیرضا تغابنی

مهرداد گل محمدی

ترانه اکرمی

محمدمجیدی

بهرام شکوهیان

بهرام کلانتری

علی کرمانیان

بابک شکوفی

حسین شیخ زین الدین

ایرج کلانتری

رامبد ایلخانی

مهدی بخشی زاده

هومن بالازاده

علیرضا شرافتی

محمدرضا نیکبخت

حمید نورکیهانی

.
.
.


وبلاگی ساده برای دانشجویان معماری
.
بدون شک در دنیای امروز یکی از تاثیرگذارترین بخش های آموزشی،در فضاهای مجازی صورت می گیرد.در شرایطی که جست و جوی مطالب به شیوه های سنتی در دنیای مدرن امروز تا حدی اجتناب ناپذیر می نماید ،اما نمی توان نقش پررنگ محیط های مجازی را نادیده گرفت.شاید امروزه یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در گسترش دانش و ارتباطات دراین گونه فضاها،امکان به اشتراک گذاشتن نظرات و دیدگاه های انسان امروزی است.
متاسفانه آنچه در دنیای مجازی امروز شاهد آن هستیم،گسترش و انتشار موضوعات بدون در نظر گرفتن نیازهای خاص زمان است.اطلاعاتی فاقد طبقه بندی که به علت عدم درک درست از نیازاقشار مختلف ،صرفا به اشتراک گذارده می شوند و این گونه محیط ها ازآنجا که برنامه ی هدف داری بر روح موضوعاتشان حاکم نیست ،اغلب پس از مدتی بدون کارآیی و نتیجه ای تاثیرگذار عمرشان به پایان می رسد.
آنچه پرواضح است فقروبلاگ های علمی در حوزه های تخصصی دانش امروزیست.محیط هایی که اساس آن ها برپایه ی برنامه ای جامع و تاثیرگذار شکل گرفته باشد.
'یک نقطه گریز'' با رویکردی آگاهانه در جهت پیشرفت دانش و به اشتراک گذاری آن در حوزه ی تخصصی معماری ایجاد گردیده است.فضایی که مرزهای آن تمامی علاقه مندان به معماری را گرد هم می آورد و در قالب فضایی علمی، پیرامون مسائل مرتبط با معماری به گفت و گو می نشیند.
آدرس اصلی سایت www.onevp.ir
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به Onevp.ir - یک نقطه گریز است. || طراح قالب avazak.ir